Devět let
s Chromebookem

Existuje několik věcí, které spojuje Masarykovo gymnázium Příbor a Gymnázium Nový Jičín. Nejedná se pouze o geografickou blízkost (přibližně 12 km) a společný zájem o vzdělávání žáků v našem okrese, ale také o jednu zajímavost. Obě gymnázia patří mezi první školy v naší republice, které se rozhodly využít Chromebooky ve výuce. Protože je každá ze škol využila osobitým způsobem, rádi se s Vámi podělíme o naše mnohaleté zkušenosti s těmito zařízeními.

Masarykovo gymnázium Příbor
autor: Petr Caloň

Psal se rok 2012 a naše škola se rozhodla dát na mé doporučení a zakoupila vůbec první Chromebook. Jednalo se o Samsung Chromebook 303 a hned při prvním vyzkoušení jsem si jej zamiloval. Jednalo se o ”úžasný stroj”, který kompletně změnil můj názor na tato zařízení. Už tehdy mě uchvátil svou jednoduchostí, kvalitou zpracování a především rychlostí, která díky SSD disku a procesoru s architekturou ARM byla naprosto dokonalá. Pevně věřím, že kdybych o mnoho let později, již učiteli nevyužívaný stroj, nesvěřil našemu školnímu futsalovému týmu, tak by jistě fungoval až dodnes. Žáci používali notebook převážně pro zápis výsledků a zde došlo také k jeho poslední misi. Nečekaně přesný míč roztříštil jeho displej, a tak byl trvale odeslán do křemíkového nebe.


Poté začal pro naši školu raketový start a v roce 2014 jsme objednali šestnáct Chromebooků (Acer c720) pro potřeby výuky. Ty rovnou zamířily do nově vzniklé učebny humanitních věd. Vznikla tak první chromebooková učebna v České republice. Byli jsme moc rádi, že si naší iniciativy všimla i média, a tak 27.11.2014 vyšel v Hospodářských novinách článek o Chromeboocích na naší škole.

Právě s tímto rokem se váže naše první zkušenost s využívaním dálkové správy, tzv. Chrome management console, která je pro mne jako pro správce těchto notebooků hlavní a nepopiratelnou předností. Je třeba říci, že jak jsem je nastavil v roce 2014, tak stále beze změny fungují až dodnes. Každému Chromebooku byla přiřazena zakoupená licence dálkové správy (v ČR tov současné době zajišťuje firma Revolgy) a vše bylo nastaveno na tzv. veřejnou relaci (kiosk mode). Toto nastavení umožňuje především to, aby poté, co žák Chromebook zaklapne, došlo k okamžitému odhlášení uživatele a navrácení stroje do původního stavu. Nikdy se tudíž nestalo, aby došlo ke zneužití neodhlášeného žákova účtu, příp. k jiným nepříjemnostem. Po sedmi letech Chromebooky fungují naprosto totožně jako v době jejich zakoupení.

A jak Chromebooky využíváme a co doporučuji?Příklady z praxe

Běžná hodinaVšechny Chromebooky jsou uschovány a nabíjeny ve třídě v dokovací stanici. Tuto skříň jsme si jako škola nechali vyrobit na zakázku a k nabíjení je dostačující. Obsahuje pouze poličky s pojezdy a dostatečné množství zástrček. Chromebooky jsou tak každému k dispozici a je možné je kdykoliv a jakkoliv využít. Chromebooky se přímo do nabíječky zapojují velmi sporadicky, protože výdrž baterky u našich nejstarších Chromebooků se stále pohybuje v časové délce, která stačí na týdenní pokrytí veškerého využití.

Po otevření skříně si žáci rozeberou Chromebooky a v čase od otevření mohou do pár sekund začít pracovat. Nejdelší časový úsek zahrnuje pouze připojení na školní wifi, ke které se Chromebooky automaticky připojí zpravidla do 4 sekund. Žák tak může okamžitě vyhledávat na webu, popř. se přihlásit do svého účtu a pracovat ihned v prostředí Google Workspace.

Samozřejmostí je možnost automaticky nastavit úvodní obrazovku, záložky, předinstalovat chrome aplikace, zakázat přístup na některé weby či vypnout zvukový výstup na všech zařízeních.


Anglický scrabblový turnaj

Naše škola pravidelně pořádá soutěž v této hře. Pro jednodušší průběh využíváme všechny Chromebooky pro zápis slov a skóre do sdílené Google tabulky, která automaticky ověřuje slova a vše vyhodnocuje. Díky dálkové správě nastavím, aby se při startu na každém zařízení otevřela tabulka a v druhé záložce stránka s anglickým slovníkem. Žák nemusí nic nastavovat a ani se nikam přihlašovat. Vše je přichystáno ihned poté, co se Chromebook otevře.
Zapůjčka v době covidové

Díky naprosté bezúdržbovosti se naše škola okamžitě rozhodla pomoci žákům, kteří měli s distanční výukou finanční problém, a zapůjčila několik zařízení k domácímu použití. Díky dálkové správě jsem nemusel být fyzicky přítomen při zápůjčce a vedení školy mi pouze zaslalo číslo Chromebooku. Já ho dálkově přes admin consoli vyřadil z kioskového módu, a tak umožnil žákům se přímo přihlásit do tohoto zařízení. Zařízení mám stále ve správě a i v případě zneužití či krádeže jej mohu digitálně vystopovat.


Další vývoj

V roce 2016 jsme naši chromebookovou flotilu rozšířili o dalších dvacet zařízení a vybudovali moderní učebnu zeměpisu. Právě zeměpis si dlouho dobu zasloužil rychlá a efektivní zařízení, protože tento předmět přímo vybízí, aby žáci mohli okamžitě hledat a ověřovat informace na internetu. A to nejlépe okamžitě od položení otázky bez nutnosti čekat na zdlouhavý start systému.

Minulý rok (září 2020) jsme již přistoupili ke koupi lepších Chromebooků s dotykovým displejem, které více odpovídají současným trendům.


V současnosti tak naše škola disponuje šedesáti chromebooky, z toho padesát jedna je ve správě domény Google Workspace. Jak z čísel jasně vyplývá, na některé Chromebooky se nekupuje licence dálkové správy. Jedná se o učitelské Chrombooky, kde učitelům dáváme plnou důvěru a možnost, aby si sami své zařízení spravovali.


Gymnázium Nový Jičín

autor: Radovan Jansa

Podobně jako v Příboře, i my jsme si pořídili první chromebook v roce 2012, a to model 5 550. Po prvních dnech používání bylo jasné, že to bude cesta, kterou na Gymnáziu v Novém Jičíně půjdeme. Rychlost, přímočarost ovládání, dlouhá výdrž na baterie.

Postupně jsme pořizovali další modely - desktopový Acer Chromebox nebo all-in one zařízení Chromebase. Během několika let jsme tak otestovali různá chrome zařízení a vyzkoušeli jejich nasazení ve školním prostředí. A rozhodli se pro velký nákup.


V listopadu 2016 jsme pořídili chromebooky pro všechny naše učitele. Na počátku byla samozřejmě nedůvěra - jsme zvyklí na OS Windows a nejsme žádní “techničtí hračičkové”, abychom si hráli s novými technologiemi, nechceme se učit něco úplně nového, jsme zvyklí na Windows. Příklady reakcí kolegů asi nikoho nepřekvapí.

Co ale (ne)překvapilo, byly jejich reakce po prvních dnech používání - “Neskutečně rychlé”, “Je to jako blesk”, “Proč jsme to neměli dříve?” Pro naše učitele jsme zorganizovali jen krátké “zaškolení” zaměřené na práci s touchpadem a klávesnicí, na které jsou jiné funkční klávesy. Vážně totiž platí, že ten, kdo umí pracovat s chrome prohlížečem, zvládne bez zaučení intuitivně používat chromebook. Pro naše učitele jsou tak chromebooky hlavní (a jediné) počítače, které pro svou práci používají.

Často slýchám otázku, jak můžeme žít bez Wordu nebo Powerpointu, vždyť přece potřebujeme “normální počítač”. Pojďme si tedy postupně probrat běžné činnosti mých kolegů:

  • přístup do školního informačního systému řešíme online ve ŠkoleOnline

  • “online sborovnu” máme ve Sdílených Discích

  • se žáky a mezi sebou komunikujeme Gmailem nebo Google Chatem

  • materiály do výuky vytváříme v Dokumentech/Prezentacích/Tabulkách Google

  • (nejen) distanční výuku řešíme Google Meetem a Učebnou Google

  • mezi sebou a s vedením školy pracujeme online sdílením a spoluprací

  • Kahoot, Mentimeter nebo třeba Google Earth fungují bez problémů v prohlížeči

  • k dataprojektoru se připojujeme bezdrátově přes Chromecast


Jak vidíte, chromebook plně uspokojí pracovní potřeby učitele. O jeho rychlosti ani nemluvě. Po čtyřech letech používání jsmes chromebooky maximálně spokojeni a rozhodně bychom neměnili. A příjemný bonus z pohledu IT správce - za celou dobu jsem na ně nemusel tzv. “šáhnout” a šlapou jako hodinky (a pořád stejně rychle).


Kromě učitelských chromebooků máme ve škole také tzv. chromeboxy, což jsou malé desktopové počítače umístěné na katedře. Díky tzv. “kioskovému režimu” jsou volně přístupné i studentům, kteří je mohou používat o přestávkách a volných hodinách. Kioskový mód totiž funguje jako řízené jednorázové přihlášení, které se po odhlášení vyresetuje do původního stavu.


A je toho mnohem více, co bychom vám rádi řekli :)

Takže pokud uvažujete o koupi chromebooků, máte dosud nezodpovězené otázky, nebo si nás budete chtít jen poslechnout, rádi vás uvidíme na neformálním "webináři" ve čtvrtek 18. 3. 2021 od 18.00.


Dejte nám prosím nezávazně vědět, že se na vás můžeme těšit.