Prosadí se chromebooky i v českých školách?

V březnu jsme oslavili krásné výročí - chromebooky jsou na světě již 10 let! A s námi v českých školách již 9 let.


V USA a Velké Británii zažívají velké úspěchy a staly se nejprodávanějšími počítači do škol. Zažijí podobný úspěch i u nás? My sami chromebooky používáme ve školách již 9 let a jsme přesvědčení, že i v Česku to bude spanilá jízda.


A co to vlastně chromebooky jsou? Pojďte se s námi podívat na všechny podstatné informace, které o nich potřebujete vědět. A ano, zboříme také pár mýtů a vyvrátíme několik polopravd. Takže pojďme na to!


Co je to vlastně chromebook?

Je to počítač s operačním systémem ChromeOS, který vyvíjí Google. Je zaměřený na práci v online světě (ale můžete s ním samozřejmě pracovat i offline). Cílem je jednoduchost ovládání a rychlost. A to splňuje do posledního písmene.


Správně bychom měli ale napsat “chrome zařízení”. Není to totiž jen o chromeboocích, ale také o:

Chromebox

 • chromeboxech - desktopových počítačích

 • chromebasech - all-in-one zařízeních

 • chrometabech - tabletech s ChromeOS

TOP 5 důvodů pro pořízení do školy

1. Rychlost

I u základních (nejlevnějších) modelů Vás dostane rychlost. Z režimu spánku se probudí prakticky okamžitě a i při klasickém zapnutí čekáte jen pár sekund. A i po letech používání se nic nemění.

2. Bezpečnost

Bezpečnost Operační systém ChromeOS zatím nebyl prolomen. Navíc díky kombinaci tzv. sandboxingu a ověřeného bootování nemusíte řešit instalaci antivirového řešení. Buďte bez obav - vaši učitelé nebo žáci ani omylem nespustí škodlivý kód, který infikuje vaši školní síť.

3. Jednoduchost ovládání

Umíte používat prohlížeč Google Chrome? Pak bez problémů zvládnete používat také chromebook. A nepotřebujete k tomu žádné školení. Jistě, najdou se drobné rozdíly (např. speciální funkční klávesy nebo gesta více prsty na touchpadu), ty Vám ale ukáže interaktivní průvodce hned při prvním spuštění chromebooku.

4. Aktuálnost

Aktualizace se stahující na pozadí a instalace Vám nezabere půl vyučovací hodiny (je to totiž jen běžný restart). Navíc je aktualizace “okořeněná” průběžně přibývajícími novými funkcemi a vylepšeními.

5. Dálková správa

A teď něco pro “adminy”. Chromebooky můžete centrálně spravovat online přes webové rozhraní. V admin konzoli jsou stovky nastavení a možnost zacílení na vybrané skupiny uživatelů. To vše dělá z chromebooků stroje, kterých si jako školení správci ani nevšimnete.


Jaký model pořídit, za kolik a kde?

Na trhu můžeme koupit modely určené pro běžné koncové zákazníky. To jsou ty, které naleznete ve většině českých e-shopů. Vybírat si můžeme ze širokého spektra modelů různých výrobců.


Pokud chceme pořídit chromebooky ve verzi speciálně pro vzdělávání (to jsou ty s armádním stupněm odolnosti), musíme se obrátit na svého distributora výpočetní techniky. Tzv. EDU modely totiž v běžné maloobchodní síti nekoupíte.


O EDU modelech se rozhodně vyplatí uvažovat, protože nabízí školám to, co potřebují - vojenský standard odolnosti MIL-STD 810G. Odolnost polití vodou, pád z výšky nebo vyztužené panty jsou samozřejmostí.


Prozkoumat nabídku chromebooků pro vzdělávání můžete na goo.gle/findyour-educhromebook.

V Česku má největší nabídku EDU chromebooků společnost Acer. Většinu strojů z jeho nabídky najdete i u svých lokálních IT distributorů.


A jaký model doporučit? Osobně bych šel cestou modelu Acer Chromebook 712, který aktuálně jedním z nejlepších EDU modelů na trhu. Vzorová konfigurace vypadá následovně:

Chromebook 712

Chromebook 712 (C871T-P***) - Google Chrome Operating System - Intel® Pentium Gold 6405U - 4 GB DDR4 Memory On Board + N/A - eMMC 64GB + N/A - Micro SD card reader - 12" HD+ 3:2 Touch IPS LCD - HD Graphics - Intel AX201 802.11ax + BT 5.0 - HD camera with Mic. - USB Type-C™ port supporting: USB 3.1 Gen 1 (up to 5 Gbps) / DisplayPort over USB-C / USB charging 5/9/15/20 V; 3 A / DC-in port 20 V; 45W - 48Wh Li-ion battery až 12h. - 45W Type-C adapter - voděodolná klávesnice s ukotvenými klávesami - zesílené šasi - MIL-STD 810G Compliant - ideální pro Education


Chromebook 712 (C871T-3***) - Google Chrome Operating System - Intel® Core i3-10110U - 8 GB DDR4 Memory On Board + N/A - eMMC 64GB + N/A - Micro SD card reader - 12" HD+ 3:2 Touch IPS LCD - HD Graphics - Intel AX201 802.11ax + BT 5.0 - HD camera with Mic. - USB Type-C™ port supporting: USB 3.1 Gen 1 (up to 5 Gbps) / DisplayPort over USB-C / USB charging 5/9/15/20 V; 3 A / DC-in port 20 V; 45W - 48Wh Li-ion battery až 12h. - 45W Type-C adapter - voděodolná klávesnice s ukotvenými klávesami - zesílené šasi - MIL-STD 810G Compliant - ideální pro Education


Na českém trhu jsou k dispozici i další EDU modely, které můžeme jen doporučit:


 • Chromebook Spin 512 (R852T-P***)

 • Chromebook Spin 511 (R752TN-C***)

 • Chromebook Spin 311 (R721T-47TP)


A jak se říká, “peníze až na posledním místě”. Za kolik tedy mohu pořídit chromebook? V obchodech naleznete modely za 7000,- Kč, tak i stroje s cenovkou přes 25 000.- Kč včetně DPH. Zlatá střední cesta, tedy ideální poměr cena/výkon, naleznete v cenovém rozmezí 10 - 13 tisíc.


Pokud si vyberte nejlevnější chromebooky začínající na 7 000,- Kč, nemůžete očekávat luxusní display a úchvatný design. Počítat ale můžete s tím, že všech námi zmiňovaných TOP 5 vlastností budou i tyto stroje splňovat.


Správa levou zadní

Pokud jste správci IT, určitě oceníte to, že se o stroj prakticky nemusíte starat. Všechna nastavení včetně instalací aplikací a konfigurace provedete snadno dálkově přes webové rozhraní administrátorské konzole (admin.google.com). Chromebooky si můžete rozdělit do organizačních jednotek a uplatňovat na ně různé politiky (pro žáky, učitele atd.). Po ruce také máte různé statistiky používání.


Pro aktivaci dálkové správy a také používání tzv. “kioskového účtu” si můžete zakoupit tzv. management licenci, která Vám v admin konzoli zpřístupní sekci “Zařízení Chrome”. Cena licence je nyní 38 USD za zařízení a je platná po celou dobu životnosti stroje.

Administrátorská konzole

Licenci si můžete zakoupit u libovolného Google partnera (např. u společnosti Revolgy.cz). Chromebooky samozřejmě fungují i bez této licence, pokud dálkovou správu nevyužijete, bez licence se obejdete.


Skvělou funkcí je také powerwash - možnost rychlého obnovení do továrního nastavení (jako byste ho zrovna vybalili z krabice), která trvá méně než 15 minut.


A jaké modelové situace můžeme s dálkovou správou vyřešit?


 • jednotné přihlášení do vaší wifi sítě

 • zakázat zvukový výstup a další periferie

 • nastavit úvodní obrazovku, stránky k načtení či předinstalovat aplikace z obchodu Google Play

 • zakázat určité weby, nastavit kdo smí a kdo nesmí zařízení využívatPříklady z praxe Gymnázia v Příboře

Na gymnáziu v Příboře pořádáme pravidelné anglické scrabblové turnaje. Pro tuto hru se využívají chromebooky pro zápis skóre a k automatickému přepoštu písmen na body. Před turnajem mi proto stačí se přihlásit do admin konzole a na všechny chromebooky nastavit, aby po přihlášení uživatele se na všech chromeboocích objevila sdílená Google tabulka pro zápis průběžného skóre, automaticky se spustil Google skript pro přepočet písmen na body a v druhé liště se objevil scrabblový slovník pro případnou kontrolu povolených slov.


Příklad z praxe Gymnázia v Novém Jičíně

Na gymnáziu v Novém Jičíně je v učebně dějepisu zpřístupněn pro žáky učitelský chromebox i v době přestávky. Z důvodu bezpečnosti a snadnější údržby jsou na zařízení povoleny pouze učitelské účty, které se dokážou přímo přihlásit do chromeboxu. Pro žáky je tak umožněn “pouze” režim host, který po odhlášení smaže veškerou historii prohlížení a okamžitě je tak opět připraven pro potřeby učitele v následující hodině. Toto nastavení lze opět jednoduše nastavit v administrátorské konzoli.A jak to je s MS Office?

Pro mnoho učitelů jsou synonymem kancelářských aplikací názvy Word, Excel a Powerpoint. A bez nich si práci nedokáží představit. My si myslíme, že doba pokročila a místo “milionů” funkcí oceníte hlavně skvělou možnost online práce a spolupráce a jednoduchost a uživatelskou přímočarost ovládání. Na pomoc Vám často přispěchá i umělá inteligence, která usnadní život a udělá za nás některé často opakované rutinní činnosti.


Editace dokumentů MS Office

Díky podpoře přímé editace MS Office formátů přímo v prostředí Disku Google se nemusíte obávat problémů s úpravou těchto dokumentů. Snadno tak upravíte např. tabulku ve formátu XLSX přímo v Google Disku, veškeré změny se automaticky uloží přímo do daného souboru. Navíc i zde máte k dispozici vymoženosti, na které jste zvyklí z prostředí Dokumentů Google - snadno můžeme soubor sdílet, využít online spolupráci a také se spolehnout na historii verzí dokumentu.


Uživatelský komfort

Máte obavy, jak nové chromebooky přijmou vaši kolegové? Díky perfektnímu uživatelskému komfortu proběhne “adopce” chromebooků rychle a bez komplikací.


Vše se totiž točí kolem prohlížeče Chrome, který je středobodem operačního systému. Kdo zvládne používat tento prohlížeč, může bez komplikací začít pracovat také s chromebookem. Uživatel se nemusí bát složitých nastavení a komplikovaných postupů a nesetká se s modrou obrazovkou smrti. Také má jistotu, že v operačním systému nemůže vůbec nic zkazit. Proto jsou chromebooky také ideální jako vůbec první počítač pro lidi, kteří nemají zkušenosti s práci s počítači, jako jsou například naši rodiče či prarodiče.


Kromě jednoduchého ovládání je vysoce komfortní také jeho rychlost. Nastartování trvá jednotky sekund a vy můžete začít ihned pracovat. Právě rychlost je jednou z hlavních výhod chromebooků. A je jedno, v jaké cenové hladině se pohybujeme. Bleskurychlý stroj můžeme očekávat i u těch nejlevnějších zařízení.


Nemusíte s sebou brát ani napájecí kabel, většina chromebooků totiž hravě vydrží více než 10 hodin na jedno nabití. Celodenní výuka tak pro chromebook nepředstavuje žádný problém.


Rychle si zvyknete také na kvalitní touchpad podporující gesta.


Bezpečnost

ChromeOS disponuje několika vlastnostmi, které z něj dělají velmi bezpečný operační systém. Prakticky se nemusíte bát virové nákazy a nemusíte pro chromebooky pořizovat antivirus. Klíčovými parametry zabezpečení jsou:


 • sandboxing - každý proces běží v samostatném prostředí bez sdílených zdrojů

 • ověřené spuštění - při každém spuštění je operační systém porovnávám s aktuální verzí Google. Pokud je nalezena nesrovnalost, systém se opraví.

 • aktuálnost - bezpečností aktualizace jsou distribuovány okamžitě


Veškerá data uložená na chromebooku jsou také šifrována. Můžete si rovněž snadno spárovat svůj mobilní telefon s chromebookem a přidat další vrstvu zabezpečení v procesu přihlašování.


Suma sumárum - proč chromebook pořídit do školy?

Co očekáváte jako učitel od svého školního PC a chromebook Vám to splní?

 • vyřídit své e-maily

 • zapsat známky a docházku

 • vytvářet dokumenty, tabulky a prezentace a ty následně spustit bezdrátově přes dataprojektor

 • po příchodu do hodiny otevřít notebook a okamžitě začít pracovat (bez zbytečných aktualizací a zdlouhavého načítání)

 • prohlížet internet

 • spustit video a audio soubory

 • lehké, odolné zařízení, které snadno může přenášet z kabinetu do třídy a domů

 • snadno upravovat MS Office formáty

Co očekáváte od zařízení, které využívá žák v hodině a chromebook Vám to splní?

 • touchpad a klávesnici - zejména pokud vyžadujeme, aby žák v hodině i něco tvořil a nebyl pouhým pasivním příjemcem informací

 • rychlost práce a kvalitní konektivita

 • odolné zařízení, které obstojí při nechtěném pádů ze školní lavice či polití klávesnice

 • bezúdržbovost - žádné nutné zásahy IT správce a neustálá kontrola

 • využítí kiosk módu, který mi zajistí, že po zavření chromebooku se vše odhlásí a smaže se veškerá historie prohlížení a uložených hesel


Potřebujete poradit?

Jsme tu pro Vás a nabízíme Vám zdarma konzultaci. Stačí napsat na info@edugo.cz a my se Vám obratem ozveme.

A pokud potřebujete jako školní administrátor dokonale zvládnout správu chromebooků, máme pro Vás webinář, kde Vás naučíme také celou řadu praktických tipů a postupů (na základě našich devítíletých zkušeností s používáním chromebooků). Napište nám a termín webináře domluvíme podle toho, jak se Vám to hodí.