Moje mapy

Slíbili jsme vám, že před prázdninami budeme publikovat články pro milovníky cestování. Jak jistě víte, zárukou úspěšné cesty je vždy dobrá příprava. A z tohoto důvodu bych vám rád představil Google Moje Mapy, tedy nástroj, který je ideální na přípravu vaší cesty.

Vše začíná na stránce https://www.google.com/intl/cs_cz/maps/about/mymaps/ , ale nejjednodušší cesta je prostě vygoogli výraz "Moje mapy", který vás zavede správným směrem.

Druhý způsob je vytvořit soubor s mapou rovnou na vašem Google Disku - viz obrázek.

JAk si vytvořit svou mapu

Zde na této stránce klikněte na červené tlačítko +VYTVOŘIT NOVOU MAPU (viz obrázek výše).

Následně se vám otevře vaše Nová Mapa (viz obrázek níže), kterou si pojmenujte kliknutím na text "Mapa bez názvu". Nyní již můžete vytvářet vaši mapu a vyhledávat jednotlivé body zájmy přes vyhledávací okénko.

Nejprve si vytvoříme vrstvu s názvem "Destinace", do které budeme vkládat jednotlivá místa našeho výletu, jež chceme navštívit. Body zájmu přidáme pomocí tlačítka "+ Přidat do mapy" (viz obrázek vlevo). Seřazovat lze samozřejmě pouhým přetažením jednoho bodu pod druhý.

Na animovaném gifu můžete vidět i možnost editace barvy a symbolu jednotlivých bodů.

Přidání trasy

V rámci vytvořené mapy lze vytvořit i trasu cesty, ta obsahuje tři způsoby přepravy - autem, na kole a pěšky. Bohužel chybí další způsoby přepravy, zejména letadlová a lodní doprava. Ta se hodí zejména pokud plánujete větší zahraniční cestu v přímořské oblasti, protože pokud se bod trasy nachází například na přilehlém ostrově, tak vám Google nespojí body a zahlásí chybu.

Trasu vám vybere systém automaticky a spojí vámi zadané body na základě nejkratší a nejrychlejší cesty. Stále máte ale možnost upravit svou trasu, a to pouhým přetažením trasy na jinou cestu. Toto opět můžete vidět v námi vytvořeném animovaném gifu.

Když kliknete na tři tečky v názvu vrstvy vaší trasy, máte možnost vrstvu přejmenovat, smazat nebo získat veškeré podrobnosti - zejména vzdálenost, dojezdový čas a přesný průběh cesty.

Sdílení mapy

Samozřejmou součástí této služby je možnost sdílení mapy vybraným uživatelům nebo prostřednictvím odkazu. Vše probíhá tak, jak jste zvyklí například z Google Disku.

Svou mapu můžete rovněž vložit na web pomocí tří teček vedle názvu vaší mapy, kde se nachází položka "Vložit na mé stránky". Pokud chcete mapu vložit na vlastní webové stránky, pak postačí zkopírovat následující kód HTML a vložit jej do zdrojového kódu stránky.

A kde naleznete svou mapu?

Jednoduše je uložena na vašem Google Disku, kde se zobrazí jako soubor, který opět můžete jednoduše sdílet v rámci sdílení vašeho cloudu.

Mapy v dalších zařízeních

V mobilu vše najdete v Google aplikaci Mapy. Zde je vaše vytvořená mapa trochu schovaná, a proto postupujte přesně dle obrázkového návodu. Nejprve na spodní liště vyberte sekci Uloženo a následně klikněte na obrázek Mapy (viz obrázek č.1). V dalším okně vyberte vaši mapu, která se vám okamžitě otevře a můžete tak snadno jedním kliknutím na počáteční bod nastavit vaši navigaci.