Novinky
v Google Meet

Google Meet urazil za dobu své existence velký kus cesty a my máme radost, že Google slyší na podněty uživatelů a průběžně aktualizuje svůj videokonferenční produkt i nadále. V aktuální várce vylepšení se tak můžeme těšit například na nové rozhraní aplikace nebo vylepšení pro prezentujícího.

Školy, které mají zapnuté rychlé vydávání nových funkcí a služeb, se mohou na nové funkce těšit od 3. května, ostatní uživatelé pak od 17. května. Mějte na paměti, že novinky se mezi uživatele rozšiřují postupně a může trvat až 15 dní, než se Vám automaticky aktivují.

změny v Ovládacích prvcích

Hlavní změnou je přesunutí ovládacích prvků do spodní části obrazovky. V původní verzi totiž byly ovládací prvky rozmístěny v různých částech obrazovky a zbytečně ubíraly její prostor. Nyní budou ovládací prvky také zobrazeny trvale a nebudou se při neaktivitě skrývat.

Nově umístěné ovládací prvky

Celý systém také působí vizuálně čistším dojmem včetně plynulejších animací. Z uživatelského pohledu sjednocení ovládacích prvků určitě přispělo příjemnějšímu ovládání.


Novinky při prezentování

Původní verze sdílení obrazovky

Často kritizovanou vlastností Meetu byl také černý obdélník s textem "Máte slovo", který se zobrazoval při prezentaci obsahu. Jeho funkce byla čistě informační, nezobrazoval ani náhled na sdílený obsah a zabíral zcela zbytečně velkou část obrazovky, takže jste nemohli vidět všechny své studenty.


A právě s tím souvisí podle mého názoru aktuálně nejvýznamnější novinka - přepracovaný systém sdílení obsahu. Nyní totiž při sdílení obrazovky uvidíte prezentační dlaždici, ve které se zobrazuje to, co právě prezentujete. Dlaždici si můžete tzv. odepnout, čím bude mít velikost jako ostatní dlaždice s účastníky. Při sdílení obrazovky tak nově uvidíte všechny své žáky (do maximálního počtu 49).

Prezentační dlaždice

Co se tedy všechno změnilo?

  • Prezentační dlaždice nyní nově ukazuje náhled toho, co sdílíte. Máte tak pro kontrolu trvalý přehled o tom, co žákům právě sdílíte.

  • Dlaždici s prezentací máte nově možnost odepnout, čímž se její velikost přizpůsobí ostatním dlaždicím a vy tak uvidíte všechny účastníky hovoru.

Odepnutí dlaždice

Další novinkou jsou nové možnosti zobrazení dlaždice "Vy", ve které vidíte sami sebe. Nyní si můžete vybrat, zda bude součástí mřížky s ostatními dlaždicemi nebo třeba ve formě plovoucího okna.

Celkem tedy máte tři možnosti zobrazení této dlaždice:

  • uvidíte se v plovoucím okně, které si můžete libovolně přemisťovat do rohů

  • dlaždice bude součástí mřížky s ostatními účastníky

  • zobrazení můžete zcela minimalizovat


A na co se můžeme těšit v dalších měsících?

Jak jsme psali v úvodu, Google Meet se neustále vyvíjí a doplňuje nové funkce na základě přání uživatelů. V dalších měsících se tak můžeme těšit na:

  • zobrazení několika prezentujících současně

  • data saver, který optimalizuje spotřebu dat na mobilních zařízeních

  • nastavení světla na základě kvality osvětlení, takže budete lépe vidět

  • automatický zoom podpořený umělou inteligencí, který Vás správně vycentruje

  • videopozadí, kdy si za sebe můžete dát třeba otáčející se Zemi :)

O dalších novinkách Vás budeme samozřejmě informovat, takže pokud nechcete propásnout novinky z Googlu, přihlaste se k odběru našeho newsletteru.