G Suite se mění na Workspace i pro školy

Tak se konečně dočkaly i školy a místo G Suite máme Google Workspace.

Hned na úvod je třeba zdůraznit, že se nejedná jen o přejmenování, ale o celou řadu změn, které jsou výrazné.

Mezi nejpodstatnější změny patří:

 • zavedení datového limitu 100 TB na školu (nyní neomezeně)

 • zavedení 3 placených verzí předplatného

 • pokročilé bezpečnostní funkce jen v placených verzích

 • nové vychytávky pro učitele jen v placených verzích (např. breakout rooms)

 • přednostní technická podpora pro placené verze

Pokud jste se teď trochu vyděsili, že se “Google pro školy” zpoplatní, nemusíte se bát. Chystané změny se dají popsat tak, že to, co máte teď, Vám zůstane pořád zdarma a nic se pro Vás nemění (s výjimkou aplikace limitu 100 TB na školu).

Změny spočívají hlavně v tom, že se v budoucnu budou nůžky mezi verzemi zdarma a zpoplatněnými výrazněji zvětšovat (s cílem přimět školy přejít k placeným verzím).

Tolik shrnutí na úvod. Pojďme se nyní seznámit s jednotlivými změnami detailněji.


1. červenec

2022

Datový limit 100 TB pro školu

Pryč jsou časy, kdy jste si mohli užívat neomezený datový prostor. Nyní dostane škola 100 TB “pool” společný pro všechny účty. Pokud prostor škola vyčerpá, bude si moci dokoupit další.

I když tato změna zní velmi nepopulárně, aktuálně se dotkne jen 1 % škol (převážně velkých univerzit). Pro běžnou školu je 100 TB kapacita zcela dostatečná a uživatelé nebudou nuceni se nijak omezovat.

Změna začne platit od července 2022.

Jedna verze zdarma

Google for Education Fundamentals (základní verze zdarma)

Základní verze s názvem “Google for Education Fundamentals” bude vždy zdarma. Z uživatelského pohledu bude prakticky identická se současnou verzí G Suite pro vzdělávání. Drobné změny budou jen z pohledu administrátorů, kde některá pokročilá bezpečnostní nastavení a audity budou jen v placených verzích.

Tři verze placené

U placených verzí je nastaven licenční model na počet studentů. Na každé 4 studenty je 1 účet zdarma pro zaměstnance. Předplatné je roční a je pro celou doménu (nelze tak např. vybrat upgrade jen pro žáky 8. a 9. tříd). Další podrobnosti budou ještě upřesněny.

Google for Education Standard

Základní verze s názvem “Google for Education Fundamentals” bude vždy zdarma. Z uživatelského pohledu bude prakticky identická se současnou verzí G Suite pro vzdělávání. Drobné změny budou jen z pohledu administrátorů, kde některé pokročilé bezpečnostních nastavení a audity budou jen v placených verzích.

Google for Education Standard je nejlevnější placená verze, která bude stát 2.2 EUR* na studenta ročně. Bude se lišit hlavně důrazem na zabezpečení. Součástí bude tzv. “security centrum”, kde budou moci administrátoři nastavit pokročilá bezpečnostní opatření, případně budou moci detailně auditovat např. Gmail nebo Učebnu Google.

Z dalších vylepšení - nahrávky z Google Meetu nebudou mít expiraci, vylepšená správa mobilních zařízení, Cloud Identity Premium.

Google for Education Teaching and Learning Upgrade


Google for Education Teaching and Learning Upgrade je upgradem pro vybrané (učitelské) účty, který vámi zvoleným účtům zpřístupní nástroje pro obohacení výuky a zjednodušení práce učitele:

 • Google Meet pro 250 účastníků

 • Live stream v doméně

 • Breakout Rooms a ankety

 • docházka v Meetu

 • možnost integrace rozšíření třetích stran do Učebny

 • kontrola plagiátorství vůči internetu i pracím studentů navzájem

Za každou zaplacenou licenci dostanete navíc 100 GB datového prostoru do společného poolu.


Za tento typ “upgrade” licence zaplatíte 2.5 EUR* na uživatele měsíčně.

Google Workspace for Education Plus


A na závěr podle mého názoru nejlepší varianta - Google Workspace for Education Plus. Tato licence obsahuje všechno jako licence předešlé, navíc přibude Cloud Search, což je integrované vyhledávání ve vašich Google aplikacích (vážně skvělá věc). Navíc za každou zaplacenou licenci dostanete dalších 20 GB do společného datového poolu.


Tato licence bude stát 3.4 EUR* na studenta ročně. Licencujete všechny studenty ve škole, za každé 4 studenty máte jednu licenci pro učitele zdarma.


*ceny jsou bez DPH


A jak to vypadá s dostupností licencí? Aktuálně je k dispozici jen verze Plus. Ostatní licence bude možné objednat od 1. dubna 2021.


Máte další otázky? Kontaktujte nás na info@edugo.cz


Radovan Jansa

Google for Education Certified Trainer